Вікно Овертона

«Вікно́ О́вертона» (також вікно дискурсу) — політична теорія, яка описує як «вікно» (вікно можливостей) межі спектру публічно висловлюваних ідей, які можуть бути прийняті суспільством. Назва концепції похідна від прізвища американського юриста і діяча Джозефа Овертона.

Згідно з цією концепцією, політична життєздатність певної ідеї залежить переважно від того, чи потрапляє вона в «вікно», а не від переваг конкретного політика (автора чи носія ідеї). У будь-який конкретний момент «вікно» включає в себе область політичних ідей, які можна вважати прийнятними в поточному стані громадської думки, погляди, яких політик може дотримуватися без побоювань бути звинуваченим в зайвому радикалізмі чи екстремізмі. Зрушення вікна, при якому стають можливими ті чи інші політичні дії, відбувається не тоді, коли ідеї змінюються серед політиків, а тоді, коли вони змінюються в суспільстві, яке голосує за цих політиків.

Згідно Овертону, тільки ідеї, що лежать всередині “вікна” в даний момент є прийнятними і повинні підтримуватися політиками, які хочуть отримати максимальну підтримку виборців і бути обраними на наступний термін.

Ідеї, що лежать поза “вікна”, вважаються радикальними і широкої підтримки не мають.

“Вікно” може рухатися в будь-яку сторону, якщо якась ідея стала набирати в суспільстві підтримку. В цілому, спостерігається рух “вікна” в сторону найбільшої свободи.

Історія

Концепцію вікна дискурсу запропонував електроінженер Джозеф Овертон у середині 1990-х років під час роботи у Макінакському центрі публічної політики як зручну модель для оцінки суджень за ступенем їх придатності для відкритого політичного обговорення. Концепцію активно використовували у внутрішніх семінарах центру, але вперше було оприлюднено у 2006 році, через три роки після загибелі Овертона. Ідея вікна дискурсу отримала визнання, а співробітники Макінакського центру приклали багато зусиль для її популяризації й розвитку, створивши цикл робіт, присвячених вікну Овертона.

Теорія названа на честь автора — Джозефа Овертона (1960–2003), колишнього віце-президента Макінакського центру публічної політики.

Критика

У мас-культурі концепція «вікна Овертона» розширюється настільки, що вона оголошується маніпулятивною політичною технологію, здатною примусити суспільство повірити в прийнятність до того неприйнятних речей. Утім ця концепція не є науковою теорією чи перевіреною, практично підтвердженною та загальновизнанною технологією.

Дивіться також:

 • Спіраль мовчання
 • Фрейм (психологія)
 • Argumentum ad temperantiam
 • Експеримент Аша
 • Жаба в окропі
 • Коли вони прийшли
 • Техніка “Нога в двері”
 • Колективне мислення — (англ. Groupthink)
 • Тактика салямі
 • Парадокс нагромадження

Джерело:

 • https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%96%D0%BA%D0%BD%D0%BE_%D0%9E%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%B0

Зображення:

 • https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Overton_Window_Russian.png
 • https://cs8.pikabu.ru/post_img/big/2016/02/02/6/1454404164180042643.jpg

Один коментар до “Вікно Овертона”

 1. Давно почала цим цікавитись. Заставляє подумати і побачити багато чого, що робиться в нашому світі, по-іншому. І ось, знайшла про це непогану статтю на одному з блогів. http://dmytrorypych.blogspot.com/2020/10/blog-post.html тут досить цікаво, та й приклади відпад))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.