Коли краще – ворог гарного

У «морських котиків» ВМС США існує спеціальна вправа: людині пов’язують руки за спиною, пов’язують щиколотки і кидають в басейн глибиною 3 метри.

Її завдання – вижити протягом п’яти хвилин.

Як це часто буває на тренуваннях «морських котиків», переважна більшість новобранців зазнають невдачі. Багато хто відразу впадають в паніку і починають кричати, щоб їх витягли. Деякі намагаються плисти, але йдуть під воду, і їх доводиться виловлювати і відкачувати. За роки тренувань неодноразово бували навіть смертельні випадки.

Але деяким людям вдається впоратися із завданням, і допомагає їм у цьому знання двох досить суперечливих правил.

Перше правило парадоксальне: чим більше ви намагаєтеся утримати свою голову над водою, тим більша ймовірність того, що ви потонете.

Зі зв’язаними руками і ногами утримати себе на поверхні води протягом п’яти хвилин неможливо. Більше того, ваші безладні смикання лише тільки допоможуть вам потонути ще швидше. Фокус полягає в тому, щоб дозволити собі опуститися на дно басейну. Потім слід з силою відштовхнутися ногами від дна і, коли вас викине на поверхню, швидко вдихнути і знову почати весь процес.

(В 8 років, ще не знаючи про існування “морських котиків” ВМС США, я таким чином врятувався на морі в Затоці, коли опинився на глибині і впустив надувний м’яч, за який раніше тримався. Опускався на дно і відштовхувався ногами в верх і в сторону берега. Такими стрибками і дострибався до мілини).

Як не дивно, цей прийом не вимагає ні надлюдських сил, ні особливої ​​витривалості. Вам навіть не обов’язково вміти плавати, скоріше, навпаки, від вас вимагається, щоб ви навіть не намагалися цього робити. Не слід опиратися законам фізики, слід їх використовувати, щоб врятувати своє життя.

Другий урок трохи більше очевидний, але також парадоксальний: чим більше ви панікуєте, тим більше кисню вам потрібно, і тим вище ймовірність, що ви втратите свідомість і потонете. Вправа повертає ваш інстинкт виживання проти вас же самих: чим інтенсивніше ваше бажання дихати, тим менше у вас буде можливість для цього. І чим інтенсивніше ваша воля до життя, тим більше шансів, що ви помрете.

Таким чином, ця вправа не на фізичну силу, і не на силу волі. Вона спрямована на вміння володіти собою в критичній ситуації. Чи зможе людина придушити свої інстинктивні імпульси? Чи зможе вона розслабитися перед обличчям потенційної смерті? Чи зможе вона ризикнути своїм життям заради виконання будь-якого вищого завдання?

Вміння володіти собою набагато важливіше, ніж вміння плавати. Воно важливіше, ніж фізична сила, витривалість або амбіції. Воно важливіше, ніж розум, освіта й те, як добре людина виглядає в розкішному італійському костюмі.

Це вміння – здатність не піддаватися інстинктам, коли найбільше хочеться саме цього – це один з найважливіших навичок, які будь-яка людина може розвинути в собі. І не тільки для служби у флоті. Просто для життя.

Більшість людей вважають, що зусилля, що докладаються і винагорода знаходяться в прямій залежності. Ми вважаємо, що якщо працюємо в два рази більше, то результат буде в два рази краще. І якщо ми вдвічі більше приділяємо увагу своїм коханим, то і нас будуть любити в два рази сильніше. А якщо ми будемо кричати в два рази голосніше, то наші слова стануть в два рази більше переконливими.

Тобто передбачається, що велика частина того, що відбувається в нашому житті, описується лінійним графіком, і що на «одиницю» зусилля доводиться «одиниця» винагороди.

Але дозвольте мені повідомити вам (мені, який сподівався, що якщо випити в два рази більше, ніж зазвичай, Red Bull, то і з цією статтею буде покінчено в два рази швидше) – так майже ніколи не буває. Велика частина того, що діється в світі, відбувається не за лінійним законом. Лінійна залежність дотримується тільки в найпримітивніших, одноманітних і нудних речах – при водінні автомобіля, при заповненні документів, при прибиранні ванної кімнати і т.п. У всіх цих випадках, якщо ви робите щось протягом двох годин, то отримуєте в два рази більше, ніж якщо б ви це робили протягом години. Але це пов’язано з тим, що тут не потрібно думати або винаходити.

Найчастіше лінійна залежність не спостерігається саме тому, що одноманітні механічні дії становлять меншу частину нашого життя. Більша ж частина нашої діяльності складна, і вона вимагає розумових і емоційних зусиль.

Таким чином, більшість видів діяльності відбувається по кривій спадної прибутковості.

Закон спадної прибутковості свідчить, що з якогось моменту збільшення вкладень не приносить еквівалентної віддачі. Класичний приклад – гроші. Різниця між заробітком в 20 000 і 40 000 доларів величезна, вона повністю змінює життя. Різниця ж між заробітком в 120 000 і 140 000 доларів означає лише те, що в вашому автомобілі будуть більш приємні обігрівачі для сидінь. Різниця між заробітком в розмірі 127 020 000 і 127 040 000 доларів США взагалі знаходиться в межах статистичної похибки.

Концепція зменшення віддачі може бути застосована до більшості подій, які є складними або новими. Чим частіше ви приймаєте душ, чим більше з’їдаєте за обідом курячих крилець, чим довше ви дотримуєтеся ритуалу щорічних поїздок до матері – тим менш значущим є кожне наступне з цих подій (хай вибачить мене моя мама).

Інший приклад: дослідження продуктивності праці показують, що ми працюємо по-справжньому ефективно тільки в перші чотири-п’ять годин свого робочого дня. Після цього слідує різке зниження продуктивності – до такої міри, що різниця між роботою протягом 12 годин і протягом 16 годин практично не спостерігається (якщо не брати до уваги позбавлення сну).

Це ж правило діє і відносно дружби. Єдиний друг завжди життєво важливий. Мати двох друзів завжди краще, ніж мати одного. Але якщо до 9 друзів додасться 10-й, то це мало що змінить у вашому житті. А 21 друг замість 20 приносить лише проблеми із запам’ятовуванням імен.

Концепція зменшення віддачі працює стосовно сексу, їжі, сну, вживання алкоголю, тренувань в тренажерному залі, читання книг, відпусток, найму співробітників, споживання кофеїну, відкладання грошей, планування ділових зустрічей, навчанні, відеоіграх і мастурбації – приклади безмежні. Чим більше ви щось робите, тим меншу винагороду ви отримуєте за кожну наступну дію. Згідно із законом зменшення віддачі працює майже все.

Але існує і ще одна крива, яку ви, напевно, ніколи не бачили і про яку не чули раніше – це зворотна (інвертована) крива прибутковості.

Зворотна крива прибутковості демонструє ті випадки, коли зусилля і винагорода мають негативну кореляцію, тобто чим більше зусиль ви докладаєте до чого-небудь, тим меншого ви досягаєте.

І саме цей закон діє у прикладі з «морськими котиками». Чим більше зусиль ви докладаєте, щоб утриматися на поверхні, тим більша ймовірність того, що ви зазнаєте невдачі. Точно так, чим сильніше ваше бажання дихати, тим більш імовірно, що ви захлинетеся.

Можливо, зараз ви подумали – ну, і навіщо нам все це знати? Ми ж не збираємося пірнати в басейн зі зв’язаними ногами і руками! Яке нам діло до інверсних кривих?

Дійсно, в житті мало речей, які працюють за законом інверсной кривої. Але деякі ті, які є, бувають надзвичайно важливі. Я навіть наважуся стверджувати, що всі найбільш важливі переживання і події в житті працюють за законом інверсной кривої.

Зусилля і винагорода знаходяться в прямій залежності при виконанні примітивних завдань. Зусилля і винагорода працюють за законом зменшення віддачі, коли дія є складною і багатовимірною.

Але коли мова йде про нашу психіку, тобто про те, що відбувається виключно в нашій власній свідомості, зв’язок між зусиллям і винагородою є зворотним.

Погоня за вдачею веде вас від неї ще далі. Пошуки емоційного спокою лише ще більше хвилюють. Бажання більшої свободи часто нас змушує ще сильніше відчути свою несвободу. Потреба бути коханим заважає нам любити самих себе.

Олдос Хакслі одного разу записав: «Чим частіше ми змушуємо себе щось зробити проти власної волі, тим рідше ми досягаємо успіху. Знання та результати приходять тільки до тих, хто вивчив парадоксальне мистецтво робити не роблячи, поєднувати релаксацію з діяльністю».

Фундаментальні складові нашої психіки парадоксальні. Це пов’язано з тим, що коли ми свідомо намагаємося викликати у себе певний настрій, мозок автоматично починає цьому опиратися.

Це «Закон від зворотнього»: очікування позитивного результату саме по собі є негативним фактором; готовність до негативного результату – це позитивний фактор.

Це поширюється на більшість (якщо не на всі) аспектів нашого психічного здоров’я і відносин:

Контроль. Чим більше ми прагнемо керувати своїми власними почуттями і поривами, тим більше переживаємо з приводу своєї нестриманості. Наші емоції незадовільні і часто некеровані, бажання взяти під контроль ще більше підсилює їх. І навпаки, чим спокійніше ми ставимося до власних відчуттів та імпульсів, тим більше в нас можливостей направити їх в потрібне русло.

Свобода. За іронією долі, постійне прагнення до більшої свободи розставляє перед нами все більше бар’єрів. Готовність прийняти свободу в певних межах дозволяє нам самостійно визначати ці межі.

Щастя. Прагнення бути щасливим робить нас менш щасливими. Щасливими нас робить примирення з невдачами.

Безпека. Бажання відчути себе в безпеці породжує в нас невпевненість. Примирення з невизначеністю дозволяє нам відчувати себе в безпеці.

Кохання. Чим більше ми намагаємося змусити інших полюбити нас, тим менше вони будуть до цього схильні. І, що ще більш важливо, тим менше ми будемо любити самих себе.

Повага. Чим більше ми вимагаємо поваги до себе, тим менше нас будуть поважати. Чим більше ми самі поважаємо інших, тим більше поваги буде до нас.

Довіра. Чим більше ми вмовляємо людей довіряти нам, тим рідше вони це роблять. Чим більше ми довіряємо іншим, тим більше отримуємо зворотньої довіри.

Впевненість. Чим більше ми намагаємося відчути впевненість в собі, тим більше ми хвилюємося і турбуємося. Готовність визнати свої недоліки дозволяє нам комфортніше себе почувати у власній шкірі.

Самовдосконалення. Чим більше ми прагнемо до досконалості, тим гостріше ми відчуваємо, що цього недостатньо. У той же час готовність прийняти себе такими, як є, дозволяє нам рости і розвиватися, тому що в цьому випадку ми дуже зайняті, щоб звертати увагу на другорядні речі.

Значущість: чим більш значним та глибоким ми вважаємо власне життя, тим більше поверхневим воно є. Чим більше значення ми надаємо життю інших людей, тим більш важливими ми для них будемо.

Всі ці внутрішні, психологічні переживання працюють за законом інверсной кривої, тому що всі вони породжуються в одній і тій же точці: в нашій свідомості. Коли ви бажаєте щастя, ваш мозок одночасно є і джерелом цього бажання, і тим об’єктом, який повинен його відчути.

Коли справа доходить до цих високих, абстрактних, екзистенціальних міркувань, наш мозок стає схожим на собаку, яка гониться за власним хвістом. Собаці ця гонитва здається цілком логічною – в кінці кінців, якщо за допомогою погоні вона отримує все інше, що необхідно для її собачого життя, то чому цього разу має бути інакше?

Однак собака ніколи не зможе зловити свій власний хвіст. Чим швидше вона наздоганяє, тим швидше її хвіст тікає. Собаці не вистачає широти погляду, вона не бачить, що вона і хвіст – єдине ціле.

Наше завдання полягає в тому, щоб відучити свій мозок ганятися за власним хвістом. Відмовитися від погоні за змістом, свободою і щастям, тому що їх можна відчути тільки тоді, коли ви перестанете гнатися за ними. Навчитися досягати своєї мети шляхом відмови від переслідування цієї мети. Показати самим собі, що єдиний спосіб досягти поверхні – дозволити собі опуститися.

Як це зробити? Відмовитися. Здатися. Капітулювати. Не через слабкість, а через розуміння того, що світ ширше, ніж наша свідомість. Визнати свою крихкість і обмеженість. Свою кінцівку в нескінченному потоці часу. Ця відмова від спроб контролю говорить не про слабкість, а про силу, тому що ви вирішуєте відмовитися від тих речей, які поза вашою владою. Змиріться з тим, що не завжди і не всі вас будуть любити, що в житті бувають невдачі, і що не завжди ви знайдете підказку, що слід робити далі.

Відмовтеся від боротьби з власними страхами і невпевненістю, і коли ви подумаєте, що скоро потонете, ви досягнете дна і зможете від нього відштовхнутися, в цьому і буде порятунок.

Джерело: https://www.facebook.com/DFA220373/posts/1863206600389958

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *