Колесо життєвого балансу

Гармонія з самим собою і з навколишнім світом дає нам відчуття щастя. Ми досягаємо її, коли виправдовуються наші очікування від життя у всіх сферах.

Можна бути щасливим, працюючи двірником, і нещасним, очолюючи велику компанію. У першого можуть бути турботлива дружина і люблячі діти, він може любити свою роботу, тому що йому подобається прокидатися рано вранці, коли місто ще спить, і наводити чистоту, підмітаючи вулицю. Він може бути цілком задоволений своїм життям і перебувати в стані гармонії.

Другий же має всі життєві блага і на перший погляд щасливий, може глибоко страждати від нестачі уваги, нерозділеного кохання або від хронічної втоми, викликаної надмірною завантаженістю. Гармонія в його житті порушена: збагачуючись у одній області, він має проблеми в інших. Його колесо життєвого балансу не котиться по життю рівно і вільно, – його трясе, і в результаті починає «трясти» все його життя. Проблеми в особистому житті починають впливати на професійну діяльність, порушуючи таким чином життєвий баланс і викликаючи невдоволення усім життям.

Що таке «Колесо життєвого балансу»?

Щоб визначити, наскільки гармонійне наше життя, ми можемо скористатися методом під назвою «Колесо життєвого балансу». З його допомогою ми побачимо свої слабкі місця, над якими потрібно попрацювати, щоб позбутися почуття незадоволеності собою і своїм життям. Це колесо ще називають «Колесом життя» або просто «Колесом балансу».

Наше життя складається з декількох сфер, які становлять для нас особливу значимість -вони і є нашими життєвими цінностями. Зазнавши невдачі хоча б в одній з них, ми не будемо почуватися щасливими в повній мірі. І навпаки, повністю реалізувавши себе в кожній з цих сфер, ми досягнемо гармонії і зможемо сказати, що життя вдалося.

У кожної людини свої життєві пріоритети. Зупинимося на восьми з них.

Наприклад:

 • Родина,
 • Здоров’я,
 • Робота і бізнес,
 • Фінанси,
 • Друзі,
 • Відпочинок,
 • Хобі,
 • Особистий розвиток.

Або ж:

 • Будинок,
 • Кар’єра,
 • Гроші,
 • Здоров’я,
 • Сім’я чи друзі,
 • Кохання,
 • Вільний час,
 • Відпочинок.

Звичайно ж, пріоритети протягом життя не раз змінюються: додаються нові – наприклад, виховання дітей, або ж навчання та особистісний ріст.

Складаємо «Колесо життєвого балансу»

Малюємо коло і ділимо його на кілька секторів – стільки, скільки ми визначили важливих для нас життєвих сфер. Наприклад, на 8. І кожен сектор називаємо відповідно до сфери: дім, робота і т.д.

Далі ми будемо оцінювати кожен сектор. У центрі кола ставимо нуль, а на променях-радіусах, що поділили сектори, відкладаємо однакові відрізки – їх повинно бути 10. Нуль буде позначати абсолютну незадоволеність становищем наших справ у даній сфері, а 10 – найбільшу радість. На обох променях кожного сектора робимо відмітку (ставимо оцінку), відповідну нашим уявленням про те, наскільки нам вдалося реалізувати себе в тій чи іншій сфері. Потім обидві позначки з’єднуємо дугою (оскільки маємо коло). І так чинимо з кожним сектором. Для більшої наочності частину сектора, отриману відповідно до виставленої оцінкою, можна зафарбувати, вибравши для кожної частини свій колір.

При виставленні позначки слід керуватися особистими відчуттями, а не тим, як нас оцінюють інші. Наприклад, наші близькі вважають, що ми маємо цілком пристойний дохід, але ми самі розуміємо, що в змозі заробляти більше. Або ж оточуючі вважають, що наше особисте життя не вдалася, оскільки ми досі не створили сім’ю, але для нас вступ у шлюб на даному етапі нашого життя не є пріоритетом. Думка оточуючих не повинно впливати на складання нашого «Колеса життєвого балансу».

Задаємо собі питання

Щоб легше було визначитися з оцінкою якоїсь сфери нашого життя, почнемо задавати собі питання.

Візьмемо, приміром, будинок або квартиру, де ми живемо. Запитуємо себе, наскільки нас влаштовує те, де вони знаходяться, як розташовані, чи є в них все, що нам потрібно, чим ми незадоволені і що хотіли б змінити, щоб відчувати себе більш комфортно. Можливо, ми відчуваємо дискомфорт, тому що наш будинок знаходиться в промисловому районі, де немає необхідної інфраструктури. А може, нас виводить з рівноваги транспорт під вікнами… Не забуваємо відзначати не тільки недоліки, але й переваги, і виводимо оцінку.

Далі – здоров’я. Звичайно ж, оцінку 10 поставить не кожен. Але ми ж і не збираємося летіти в космос або брати участь у марафоні. Якщо наше здоров’я про себе не нагадує, ставимо оцінку вище. А може бути, при слові «здоров’я» ми тут же згадуємо, що вже кілька разів давали собі обіцянку обов’язково сходити до лікаря, а не чекати чергового нападу? Або нас мучить безсоння або болять суглоби? Врахуємо все, і, можливо, стан нашого здоров’я не заслуговує оцінки вище 6-ки.

Мета відпочинку – відновити сили. Чи все ми робимо для того, щоб наш відпочинок був якісний, щоб після нього ми відчували приплив сил і енергії, а не розбитість? Комусь для відпочинку необхідно провести час на самоті, на дивані з книжкою, а хтось віддає перевагу екстремальному відпочинку, пов’язаним з ризиком. Деякі ж відпочивають так, що потім ще довго приводять себе до норми. Чи можна назвати наш відпочинок відпочинком, наскільки він допомагає нам розслабитися, відновитися і бути готовими до роботи? Ми думаємо, що відпочили непогано, проте, ледь вийшовши в понеділок на роботу, знову думаємо про відпочинок. Ставимо оцінку.

Гроші – їх завжди мало. Але не варто поспішати відразу ставити низькі оцінки. Ми повинні співставити свої доходи і витрати, визначити, чи не витрачаємо ми більше, ніж заробляємо, чи вистачає нам грошей на задоволення розумних потреб. Можливо, ми ні в чому не відчуваємо потреби. А може, ми насилу зводимо кінці з кінцями і брак грошей – наша головна проблема, що стоїть на шляху до гармонії.
І так далі в кожній сфері.

Оцінки 0-3 означають критичні показники в якій-небудь сфері нашого життя, 4-7 свідчить про нормальну задоволеність і 8-10 – про повну.

Що у нас вийшло?

У результаті у нас вийде фігура, яка далеко не у всіх буде мати форму колеса. У більшості людей вона буде в більшій чи меншій мірі нерівною, незграбною – на такому «колесі життя» далеко не заїдеш. Тим не менш, це колесо покаже нам, яка сфера нашого життя «кульгає», а значить, над чим слід подумати, що змінити, щоб встановити життєву рівновагу.

Крім того, складаючи «Колесо балансу», ми будемо змушені зупинити свій біг по життю – з тим, щоб задати собі одвічні питання: хто ми і чого хочемо, чи задоволені ми своїм життям, у чому для нас полягає гармонія, рухаємося ми вперед у своєму розвитку або ж, самі того не помічаючи, стоїмо на місці?

Існує легенда: йшов по дорозі чернець-буддист, а назустріч йому солдат. «Не пропущу тебе, – каже солдат, – поки не відповіси на три питання: хто ти такий, куди йдеш і навіщо?». Чернець задумався, а потім запитав солдата: «Скільки тобі платять? Я буду платити тобі вдвічі більше, якщо ти щодня ставитимеш мені ці питання!». Ми ж зможемо відповісти на них за допомогою «Колеса життєвого балансу», а потім приймемо рішення і почнемо діяти.

Джерело: http://bokosmart.com/biznes/cytatnyk/2296-koleso-wuttevogo-balansy

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.