Кіно народжене Україною

Нашій країні пощастило народити багатьох із тих, кому світ зобов’язаний появі кіно та потужних кінофабрик. Масштабний погляд на історію українського кіно представив Сергій Тримбач у книзі «Кіно народжене Україною». 7 із 777 фактів його дослідження:

  • Першим кінематографістом на теренах України був Альфред ФЕДЕЦЬКИЙ. Він відомий також своїми фото. ЧАЙКОВСЬКОГО, ЗАНЬКОВЕЦЬКУ, КРОПИВНИЦЬКОГО ми бачили його очима. Кінозйомка ікон тривалістю 1,5 хвилини у виконанні ФЕДЕЦЬКОГО була першою в імперії. І контент першого сеансу вітчизняного кіно був його ж авторства. Сеанс відбувся, до речі, у Харківському оперному.
  • Реформатор українського театру Лесь КУРБАС знімав фільми. Таких було три – на жаль, жоден не збергіся. Але їх вплив простежується у перших стрічках Олександра ДОВЖЕНКА. У кінодебюті КУРБАСА отримав свій перший досвід кінозйомок Амвросій БУЧМА.
  • До речі, саме через кіно «Березіль» втратив видатного Амвросія БУЧМУ – той так захопився зйомками, що покинув трупу театру. Геній акторства у 1920-і багато знімався в кіно. І навіть написав сценарій та поставив як режисер фільм «За стіною» (1928) – стрічка так само не збереглася.
  • Приз американської кіноакадемії нібито присуджений українській кінострічці «Райдуга» Марка ДОНСЬКОГО в 1944, насправді є тільки легендою. Хоча приз справді був, тільки інший – Асоціації радіо і телебачення США.
  • За роль Тараса ШЕВЧЕНКА в однойменному фільмі (1951) Ігоря САВЧЕНКА актор Сергій БОНДАРЧУК отримав звання народного артиста СРСР всупереч усім правилам, згідно з якими належало спочатку стати заслуженим, потім народним України чи Росії, і тільки потім уже – СРСР. Одначе такою була воля всесильного СТАЛІНА, якому БОНДАРЧУК дуже сподобався.
  • Стрічка «Небо кличе» (1959) Олександра КОЗИРЯ і Михайла КАРЮКОВА розповіла про політ двох космічних експедицій – радянської та американської. Фільм справив сильне враження у США, свідченням чого є поява американської версії під назвою «Битва за межами сонця» (1962).
  • Під час зйомок стрічки «Легенда про княгиню Ольгу» (1983) Юрія ІЛЛЄНКА було запропоновано п’ять контроверсійних історій про видатну київську княгиню. Бо ж тисячолітній відтинок часу не залишив нам документально підтверджених фактів.

Джерело: http://short.media/life/short-7chogho-vi-nie-znali-pro-ukrayins-kie-kino

Зображення: http://sbook.com.ua/462-thickbox_default/kino-narodzhene-ukrayinoyu-albom-antologiyi-ukrayinskogo-kino.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.